Втрата важливої інформації – досить поширена проблема. Помилки, поломки і віруси призводять до того, що плоди багатогодинної роботи або інші важливі дані просто зникають. Однак це не означає, що відновити їх неможливо. Швидше за все, процедура відновлення навіть увінчається успіхом. Тому не слід панікувати, втративши річний архів аналітики або інші важливі файли.
Перше, що необхідно зробити в разі втрати даних – знеструмити жорсткий диск і припинити будь-яке його використання. Навіть якщо на ньому встановлена операційна система. Виняток будь-яких впливів на нього значно підвищує шанси на благополучне відновлення даних.
Потім слід визначити, чи відбулася втрата даних на програмному рівні або в результаті фізичних ушкоджень диска. Випадкове видалення або дія шкідливих програм умовно можна назвати програмними. Відповідно і відновлювати їх необхідно за допомогою програмних інструментів.
Оцінка стану диска
Перш за все, знадобиться обзавестися обладнанням для безпечного підключення жорсткого диска до іншого комп'ютера. Ідеальний варіант - якийсь корпус для підключення SATA пристроїв через USB. Звичайно, завжди можна помістити проблемний диск в настільний комп'ютер, але зовнішнє підключення зручніше і швидше.
Потім слід оглянути накопичувач на предмет пошкоджень. Гар або оксиди на керуючої платі говорять про можливі серйозних пошкодженнях. Хоча іноді проблему і не виявити неозброєним оком. У всякому разі, перед відновленням знадобиться відремонтувати диск. Але якщо диск зовні в порядку, а всі необхідні інструменти готові, то можна діяти далі.
Симптоми ушкоджень диска
Фізичні ушкодження це, швидше за все, подряпини на поверхні магнітних дисків. Тут все трохи складніше. Розглянемо найбільш поширені ознаки таких ситуацій.
Диск не ініціалізований
Пошкодження з'єднання з жорстким диском (і за умови, що він не є основним) можна перевірити за допомогою менеджера дисків в ОС. Для цього необхідно натиснути клавіші Win+R і у вікні «Виконати» ввести diskmgmt.msc, а потім натиснути Enter.
У вікні диспетчера дисків буде список все підключених фізичних вінчестерів і їх розділів. Несправний буде відзначений як «Не ініціалізований».
Диск не обертається
Якщо правильно підключений диск не обертається, тобто не видає ніяких звуків при включенні, то цілком ймовірні проблеми з його керуючої платою. Заміна керуючої плати можлива, але повинна проводитися тільки професіоналом у сфері відновлення даних. Робиться такий крок тільки тоді, коли на накопичувача зберігаються дійсно критичні дані.
Занадто висока температура диска
Перевищення припустимої температури вінчестерів на магнітних дисках відбувається через надмірне тертя. Значне перевищення температури негативно позначається на всіх, гранично точно відкаліброваних, компонентах пристрої.
Сторонні шуми під час роботи пристрою
Повторюваний не надто гучний цокаючий звук видає голівки, що зчитує, яка намагається вважати пошкоджений сектор даних. У такому випадку мова йде про розмагніченого секторі без фактичних пошкоджень поверхні диска.
Більш гучне шелестіння і постукування говорить про більш серйозні проблеми. Голівки, що зчитує вийшла з ладу, і торкається поверхні магнітного диска, залишаючи подряпини. Виявивши подібну проблему необхідно негайно знеструмити пристрій.
Програми для відновлення даних
У деяких випадках навіть на фізично пошкоджених дисках можна використовувати спеціальні програми для відновлення інформації. Потім слід розглянути можливість відновлення через таблицю MFT з даними про всі файли, записану в службовий сектор пам'яті. Ще один спосіб - зняття копій секторів з пошкодженими файлами.
Після підготовки слід завантажити і встановити на комп'ютер, до якого підключений «пацієнт», спеціальні програми для відновлення даних. Асортимент таких інструментів досить великий:
- Recuva (Windows, безкоштовна). Досить проста і ефективна програма. Однак через простоту в освоєнні в деяких випадках не дає потрібних результатів. Підходить для відновлення декількох файлів явного відомого типу.
- TestDisk (Win/OS X/Linux, безкоштовна). Один з найбільш універсальних інструментів для відновлення інформації. Однак з програмою пов'язана певна складність для користувача - вона працює в командному рядку. Але при належній підготовці відсутність графічного інтерфейсу повністю компенсується видають можливостями і безкоштовним розповсюдженням.
- FileSalvage (OS X, $80) – кращий варіант для відновлення даних з жорстких дисків під управлінням OS X. Вона може відновити файли практично будь-якого типу з дисків будь-якої конфігурації і обсягу.
Альтернативний варіант – використання дистрибутивів Linux, що працюють в режимі Live CD (BackTrack, Bart PE або SpinRite). З ними можна буде відновити дані, не підключаючи жорсткий диск до іншого комп'ютера. Вони допоможуть запобігти використання цільового жорсткого диска, що значно підвищить шанси на успішне відновлення даних.
До того ж в такі дистрибутиви, як правило, вбудовані програмні інструменти для відновлення даних (той же TestDisk). А створений носій можна зберігати для використання при виникненні екстрених ситуацій.
Наведені вище рішення допоможуть відновити дані навіть з відформатованих дисків (за винятком SSD накопичувачів), особливо якщо дані не були перезаписані. В такому випадку, чим менший термін роботи з диском з моменту видалення даних, тим вище шанси на їх повернення. З іншого боку - використання окремих програм набагато простіше.
При великих пошкодженнях єдиний вихід - звернення до професіоналів по відновленню даних. Апаратний шлях відновлення інформації набагато дорожче. Процедура проводиться в чистому приміщенні, тому що розібрані пристрої дуже чутливі до пилу і іншим часткам. Варто бути готовим до того, що така процедура обійдеться дорожче придбання нового жорсткого диска.
Вибирати сервіс, який буде виробляти апаратне відновлення даних, слід ретельно. При некваліфікованому виконанні процедури єдиний шанс на повернення втрачених даних може бути безповоротно втрачений.
Обов'язково необхідно перевірити кваліфікацію фахівців і наявність чистого приміщення в лабораторії.