Компоненти сучасного комп'ютера володіють великою обчислювальною потужністю. Вони споживають багато енергії і виділяють тепло, тому що працює комп'ютер гріється. Нагрівання комп'ютера - нормальне явище, але тільки в тому випадку якщо температура його компонентів не перевищує допустимих меж.
Тривалий перегрів комп'ютера може призвести до виходу з ладу процесора, відеокарти або чіпсета материнської плати. Щоб цього не допустити, потрібно контролювати стан ПК.
Як визначити, що комп'ютер перегрівається
Визначити перегрів комп'ютера можна за кількома ознаками:
- Зниження продуктивності. При виконанні будь-яких завдань комп'ютер починає помітно «пригальмовувати». Причиною може бути перегрів центрального процесора, відеокарти або жорсткого диска.
- Поява на моніторі дефектів зображення. Різні артефакти у вигляді кольорових смуг, квадратів, мерехтливих крапок вказують на перегрів відеокарти.
- Мимовільна перезавантаження або відключення. Якщо температура центрального процесора або чіпа відеокарти перевищує верхній поріг, комп'ютер виконує перезавантаження або вимикається. Це передбачено для захисту компонентів від руйнування при перегріванні.
- Нестабільна робота комп'ютера, відмова портів usb. Ці та інші помилки можуть з'явитися при перегріванні мікросхем системної логіки материнської плати (південний і північний мости).
Якщо з'явилися перераховані вище симптоми, необхідно перевірити показання датчиків температури і порівняти їх з нормальними температурними показниками комп'ютера.
Як перевірити температуру комп'ютера
Дізнатися температуру компонентів комп'ютера можна за допомогою спеціальних програм. Для цієї мети добре підходить програма HWmonitor. Вона має простий інтерфейс і поширюється безкоштовно.
Програма AIDA64 дозволяє заздалегідь протестувати систему на перегрів при максимальному навантаженні. Для цього після запуску програми в меню «сервіс» потрібно вибрати пункт «тест стабільності системи». У вікні відзначити галочкою всі пункти і натиснути «Start». У верхньому вікні можна спостерігати за зміною температури. У нижньому буде відображатися графік завантаження процесора.
Типові температурні показники стаціонарного комп'ютера в режимі простою:
- Процесор – до 45оС
- Відеокарта – до 50оС
- Жорсткі диски – до 40оС
При навантаженні:
- Процесор – до 60оС
- Відеокарта – до 75оС
- Жорсткі диски – до 45оС
Якщо показники температури значно перевищує зазначені величини, слід вживати заходів щодо усунення причин перегріву комп'ютера.
Що робити, якщо комп'ютер перегрівається і вимикається
Найпоширеніша причина перегріву комп'ютера - пил в системному блоці. Вона забиває охолоджуючі радіатори і перешкоджає теплоотводу. У багатьох випадках чистка системного блоку дозволяє усунути перегрів компонентів комп'ютера.
Якщо комп'ютер перегрівається і вимикається під час гри потрібно в першу чергу звернути увагу на стан системи охолодження відеокарти: перевірити чи обертається вентилятор і переконатися у відсутності пилу в радіаторі. Те ж саме стосується і процесорного кулера.
Ще однією причиною перегріву може бути неправильна установка системного блоку, яка б знизила циркуляцію повітря в ньому. Вентиляційні отвори в корпусі повинні бути відкритими, так щоб нічого не перешкоджало доступу повітря. Не слід встановлювати системний блок занадто близько до опалювальних приладів. Якщо зняти бічну кришку корпусу комп'ютера, температура його компонентів може знизитися до кількох градусів. У деяких випадках усунути перегрів допомагає установка додаткових вентиляторів.
Якщо комп'ютер продовжує перегріватися після чистки, а все вентилятори системи охолодження працюють в нормальному режимі і нічого не перешкоджає доступу повітря в системний блок, остудити «гарячі» компоненти допоможе заміна термопасти.