Компактність, містке і невисока вартість роблять карти пам'яті відмінним варіантом для зберігання даних. Завдяки своїм особливостям флеш карти стали оптимальним рішенням для організації і зберігання даних на портативних пристроях. Камери, мобільні телефони та планшети міцно вросли в побут, а з ними і компактні носії інформації.
Однак, разом з масою достоїнств таких носіїв, користувачі часом отримують і чимало проблем. Коли карти пошкоджуються, всі дані на них стають недоступними. Без правильних і своєчасних дій це може закінчитися повною і безповоротної втратою даних.
В цілому процес відновлення даних з карти пам'яті мало відрізняється від таких же операцій з жорсткими дисками комп'ютера. Далі процес буде розглянуто більш детально.
Симптоми пошкодження карти пам'яті
Існує ряд ознак, які вказують на пошкодження карти пам'яті:
- Більша частина даних, які повинні були бути на мапі, відсутня.
- При спробі отримати доступ до карти з комп'ютера папки не відображаються або не відкриваються, видаючи повідомлення «Помилка читання / запису».
- Повідомлення виду «Помилка карти пам'яті» або «Пошкоджена карта пам'яті» під час спроби отримання доступу до даних, які на ній розташовані.
- Неможливо скопіювати дані з карти через захисту від запису.
- Карта відображається в системі, але спроба відкрити її призводить до повідомлення «Картка не відформатована. Форматувати зараз? ».
При зіткненні з такими або іншими проблемами стовідсоткове відновлення даних не гарантоване. А при фізичних пошкодженнях носія, швидше за все, зовсім неможливо. З іншого боку - програми помилки можна усунути самостійно.
Перед початком процедури відновлення
Для початку слід виключити можливість запису нових даних на карту, яка буде використовуватися в процесі відновлення. Для цього її слід вийняти з пристрою і відкласти до початку процедури.
Щоб підвищити шанси на успіх процедури, слід негайно припинити її використання з моменту виявлення пропажі і до початку процесу відновлення. Потім потрібно переконатися в наявності кард-рідера (пристрою для читання SD-карт) в ноутбуці або комп'ютері. Якщо його немає, то слід придбати.
Проблеми з визначенням flesh-карти
Причин у поломок карт пам'яті багато. Але не менше і способів з усунення. Розглянемо деякі з них.
Варіант перший
Проблема може критися не в самій карті, а в пристрої для її читання. Тому має сенс спробувати отримати доступ до даних за допомогою іншого пристрою. Наприклад, зовнішнього кард-рідера.
Варіант другий
Системна перевірка диска може усунути деякі логічні помилки пристрою. Щоб її провести, слід відкрити командний рядок від імені адміністратора (cmd.exe в рядку пошуку меню «Пуск», правий клік по знайденому файлу, пункт «Запустити від імені адміністратора»). У вікні командного рядка ввести chkdsk *: /f, де * означає букву диска, під якою карта відображається в системі.
Також процедуру можна почати, клікнувши правою клавішею по іконці картки в каталозі «Комп'ютер» і вибравши пункт «Властивості». У вікні властивостей вибрати вкладку «Сервіс» і натиснути кнопку «Перевірити диск».
Вариант третий
Якщо при підключенні карти система видає повідомлення на кшталт «Вставьте диск в дисковод Е:», то слід спробувати перепризначити букву розділу в менеджері дисків. Щоб його відкрити, слід натиснути Win + R і ввести команду diskmgmt.msc. Потім у вікні натиснути правою клавішею по області карти і вибрати пункт «Змінити букву або шлях диска», а потім поставити нову букву.
Варіант четвертий
Якщо всі файли доступні для перегляду, але не можуть бути скопійовані, то, ймовірно, карта використовується в режимі захисту від запису. Для перекладу в звичайний режим служить невеликий перемикач на одній з граней карти або її адаптера.
Варіант п'ятий
Неполадки в роботі кард-рідера можуть бути пов'язані з драйверами. Щоб перевстановити їх слід відкрити «Диспетчер пристроїв» з «Панелі управління» (доступна в меню «Пуск»). У списку пристроїв вибратіь «Дискові пристрої» і натиснути правою клавішею за назвою рідера і натиснути «Видалити». Перезавантажити комп'ютер, перевстановити драйвера (скачати з сайту виробника пристрою) і спробувати підключити карту знову.
Варіант шостий
Використання спеціальних програм для відновлення файлової системи і повернення втрачених даних. Наприклад, добре себе зарекомендували безкоштовний програми DMDE і TestDisk+PhotoRec.
Після підключення карти до комп'ютера процес відновлення не відрізняється від роботи зі звичайними жорсткими дисками.
Програми для відновлення
Потім потрібно вибрати відповідну програму для відновлення даних. Мова йде про специфічні форматах даних. Наприклад, камери Canon зберігають фото в фірмовому форматі C2, з яким впоратися не кожна програма для відновлення.
Хорошим варіантом стануть інструменти для відновлення даних від виробників карт. Наприклад, такі інструменти пропонує компанія SanDisk. Однак в більшості своїй фірмовий софт доведеться купувати.
Ринок ПЗ для відновлення даних досить багатий. Чи не менше і безкоштовних пропозицій. На таких підставах можна користуватися програмами Recuva, PhotoRec, Undelete 360. Більш того, має сенс використовувати кілька програм. Там, де одна не впоратися, інша - покаже непоганий результат.
Але при використанні будь-якої програми повне відновлення файлів не гарантоване. Так само будуть загублені їх назви. Деякі інструменти, проте, вміють генерувати достатньо релевантні змісту імена, використовуючи, наприклад, мета-дані файлів.
У всякому разі, слід завжди уважно знайомитися з можливостями програми перед її використанням. Також не рекомендується зберігати відновлювані файли на ту ж карту, з якої вони скопійовані. Цільовий каталог краще ставити на іншому носії.
Відновлення інформації за допомогою Recuva
Процес відновлення від програми до програми різниться мало. На початку процедури слід вказати носій для попереднього сканування, шлях до папки для збереження файлів і деякі параметри носія і шуканих даних. При наявності опції глибокого сканування краще вибирати саме його. Такий процес може тривати набагато довше, але це і ефективніше.
Після сканування програма покаже список виявлених файлів. Користувачеві залишиться тільки відзначити необхідні і ініціювати процес відновлення відповідної кнопкою. На цьому етапі також знадобиться запастися терпінням. Особливо якщо карта була повністю «забита» даними.
Щоб виявити дані віддалених файлів, слід просканувати носій. Майстер відновлення Recuva для початку пропонує вибрати тип шуканих файлів, а потім вказати місце їх розташування.
Після вибору цих опцій програма проведе сканування і запропонує список виявлених файлів. Щоб отримати доступ до результатів пошуку в форматі списку і додаткових налаштувань для повторного сканування знадобиться натиснути кнопку «Перейти в розширений режим». У правій частині вікна будуть представлені мініатюри (якщо попередній доступний для конкретного типу файлів) відновлених файлів.
Файли, які потрібно відновить, досить виділити за допомогою чек-боксів і натиснути «Відновити» (Recover). Потім вказати каталог для збереження відновлених файлів і дочекатися завершення процесу. Його тривалість напряму залежить від кількості і розмірів відновлюваних файлів.
В результаті процесу відновлення відновлені файли будуть поміщені в зазначений каталог, а програма видасть повідомлення із зведенням про результати.
Відновлення файлів в PhotoRec
Для запуску утиліти PhotoRec з графічним інтерфейсом призначений файл qphotorec.exe. Варіант без q на початку назва запустить консольную версію. Дій для початку відновлення необхідно рівно три:
- Вказати сканований носій у верхній частині вікна.
- Вибрати директорію для збереження відновлених файлів в нижній.
- Натиснути кнопку «Пошук».
Процес повністю автоматизований. Програма самостійно просканує карту, виявить все випадково видалені файли, відновить їх і помістить в зазначену папку. На завершення процедури користувач отримає звіт про виконану роботу.
Існують версії PhotoRec для всіх найбільш поширених систем, включаючи Windows, Linux і OS X. Правда графічний інтерфейс є тільки у версії для Windows. Але турбується не варто - основні команди досить прості, і запам'ятати їх не складно.
Альтернативні варіанти
Якщо дані дії не допомогли повернути втрачені дані, то слід спробувати інші програми для відновлення, які підтримують роботу з картами пам'яті. Або відразу звернутися до фахівців за професійним відновленням даних.
Позбутися навіть від цих нескладних дій допоможе своєчасне резервне копіювання. Відновити дані зі свіжої копії набагато простіше. До того ж в такому випадку зберігаються імена файлів, що вельми зручно.
Поради по відновленню від експертів
- Карти краще не носити в кишені або сумці без будь-якої захисту - крихкий пластиковий корпус легко ламається.
- Іноді проблема з роботою карти полягає просто в неправильному положенні перемикача захисту від запису.
- Якщо фізично карта в порядку, а перемикач знаходиться в правильному положенні, то можна спробувати вбудовані інструменти ОС для перевірки носія на предмет помилок.
- Якщо карта не відображається в папці «Комп'ютер», то можна спробувати змінити її мітку тому в Менеджері дисків (diskmgmt.msc в рядку пошуку меню «Пуск»).