Будь-який комп'ютер, незалежно від комплектації та призначення, може періодично виходити з ладу. Одна з поширених неполадок - постійні мимовільні перезавантаження. Причин у такій неполадки може бути безліч і часом буває складно встановити їх самостійно. Але деякі дії для вирішення проблеми можуть бути ефективні і у виконанні непідготовленого користувача.
Спосіб швидкої діагностики
Швидко дізнатися причину неполадки допоможе одна нехитра маніпуляція. Якщо комп'ютер здатний працювати без перезавантаження хоча б деякий час, то слід зробити наступне:
Відкрити меню «Пуск» і вибрати «Панель управління».
Найти пункт «Система».
У вікні клікнути «Додаткові параметри системи».
У вкладці «Додатково», в блоці «Завантаження і відновлення» натиснути «Параметри».
Зняти чекбокс з пункту «Виконати автоматичну перезавантаження».
Натиснути «ОК». Тепер операційна система замість перезавантаження видаватиме «синій екран смерті», на якому, після слова «STOP» вказано код помилки.
Розшифровку цього коду і суть неполадки можна подивитися на спеціальних ресурсах, наприклад, тут. Якщо можливості провернути цю операцію немає, то доведеться перевіряти всю систему, поступово виключаючи можливі причини постійних перезавантажень.
Апаратні неполадки
Всі явища, які призводять до мимовільної перезавантаження можна розділити на два типи: програмні і апаратні. Почнемо з неполадок обладнання.
Комп'ютер - складна система з безліччю компонентів. Він потребує періодичного обслуговування. Без періодичних чисток від пилу і бруду в деяких навантажених вузлах (головний процесор, чіпсет, відеокарта, блок живлення) з'являється перегрів.
Перш за все слід перевірити елементи ланцюга живлення комп'ютера: стінну розетку, мережевий фільтр / подовжувач / бесперебойник і силовий кабель. Потім очистити системний блок від пилу і поміняти термопасту під радіаторами системи охолодження. Процедуру буде простіше провести самостійно з використанням термопрокладок, але якщо бюджет обмежений, то підійде і термопаста.
В процесі чищення системного блоку слід уважно оглянути системну плату на предмет роздулися конденсаторів. Перевірити слід і «начинку» блоку живлення. Зіпсовані елементи легко змінюються в майстерні.
Набагато рідше проблеми з перезавантаженням виникають через поганий контакт плат оперативної пам'яті. При наявності декількох планок ОЗУ, слід спробувати запустити систему, знявши по черзі кожну з них, помінявши їх слотами. Контакти вийнятих з слотів планок слід протерти простим гумкою і спиртом (для надійності).
Програмні неполадки
Локалізувати програмну неполадку набагато складніше. Однак, є ряд рекомендованих дій, які допоможуть усунути проблему:
- провести повну перевірку антивірусом;
- відновити систему з збереженої точки відновлення;
- скинути до заводських налаштувань (функція доступна на деяких ноутбуках).
Якщо жоден з наведених вище способів не допоміг, значить, проблема більш специфічна. Для її усунення вам потрібна детальна апаратна і програмна діагностика, яку проведуть фахівці майстерні.