Масове поширення твердотільних знімних носіїв інформації в форматі USB-пристроїв і флеш-карт призвело до того, що майже кожен користувач персонального комп'ютера зберігає на них свої дані.
У деяких випадках ці дані можуть губитися. Однак це не означає, що відновити їх неможливо. Якщо мова не йде про зовнішній SSD накопичувачі. Цей тип пристроїв оснащується спеціальною технологією, яка видаляє файли безповоротно.
Причини втрати даних на флешці
Існує ряд явищ, які призводять до втрати даних зі знімних носіїв:
- Випадкове видалення файлів або форматування носія.
- Дія шкідливих програм.
- Перепади напруги і електростатичні розряди.
- Неправильна експлуатація пристрою.
Але є хороші новини - поки носій не згорів фізично, є шанс повернути втрачені дані. Розглянемо кілька основних програмних рішень, які допоможуть повернути втрачені плоди багатогодинного праці, важливі бізнес-дані або фотографії з минулих вихідних.
Фізичне пошкодження флешки
Якщо носій друку не зламаний на фізичному рівні, розпізнається комп'ютером, який призначає йому мітку тому, то слід спробувати відновити флешку за допомогою спеціальних програмних інструментів. Однак такі програми не спрацюють для носіїв, які не приймаються.
Такі симптоми вказують на проблеми фізичного рівня - пошкодження чіпа-контроллера, контактів або елементів плати.
Ремонт фізичних поломок контактів і конекторів USB накопичувача вимагає навичок пайки вище середнього. Такі вимоги пов'язані з компактністю пристрою, особливостями його живлення і ризиками повністю знищити пристрій в процесі самостійного ремонту. У невмілих руках паяльник здатний розплавити друковану плату, після чого відновлення стане неможливим навіть для професіонала.
Серед інших частих помилок і самостійна заміна деталей слід зазначити:
- Короткі замикання елементів пристрою через неакуратно нанесений припой.
- Неправильне підключення контактів штекера.
- Пошкодження чіпів пам'яті і управління в результаті зазначених вище факторів.
Тому, зіткнувшись з такими проблемами, краще звернутися до професіоналів. Особливо якщо з носія необхідно витягти критично важливі дані. Тільки в професійному центрі відновлення даних є необхідні апарати для читання даних з чіпів пошкодженого носія (а також інших специфічних операцій) і підготовлені фахівці, які вміють працювати з цим обладнанням.
Проблеми розпізнавання флешки
Логічні помилки службового програмного забезпечення носія, файлової системи, ОС комп'ютера також призводять до неможливості нормальної роботи з носієм. Однак в такому випадку виправити проблеми можна і самостійно, за допомогою спеціального програмного забезпечення. Але і в таких випадках краще мати хоча б мінімальну теоретичну базу про пристрій і принципи роботи USB флешки.
Програми для відновлення флешки
1. Recover My Files
Програма без праці відновлює дані, втрачені в результаті випадкового форматування флешки або карти пам'яті будь-якого пристрою (смартфони, камери, відеореєстратори).
Компанія-розробник створила ефективний алгоритм відновлення даних і забезпечила його зрозумілим призначеним для користувача інтерфейсом. випробувати функціонал Recover My Files можна в пробної версії.
2. Card Recovery
Ця програма створювалася спеціально для роботи з картами пам'яті фотоапаратів і смартфонів. Функціонал орієнтований на відновлення втрачених, пошкоджених або видалених фото і відео файлів в безлічі форматів. Список оброблюваних типів носіїв теж хороший - в ньому значаться навіть щодо непоширених формати на кшталт Memory Stick. Посилання на сайт програми.
3. PhotoRec
Список інструментів для відновлення даних не був би повним без даного продукту. PhotoRec має масу переваг - вона безкоштовна, працює практично з будь-якими типами носіїв (в тим числі і знімними) і відновлює масу форматів файлів навіть при значних пошкодженнях.
Недоліки графічного інтерфейсу програми (а в більш ранніх версіях - його повна відсутність) можуть відлякати непідготовлених користувачів. Але функціональні можливості і гнучкість рішення варті того, щоб витратити час на вивчення принципів роботи з програмою. Тим більше, з огляду на її повну і беззастережну безкоштовність.
Більшість користувачів відмовляються від чудових можливостей PhotoRec через те, що управління відбувається через командний рядок.
4. Recuva
Ще один варіант безкоштовного програмного забезпечення для відновлення втрачених даних. Recuva проста і зрозуміла в освоєнні, відновлює дані з будь-яких носіїв, але в тестах показує нездатність впорається з ушкодженнями даних, викликаними збоями операційної системи.
Максимально простий і зрозумілий процес відновлення даних в поєднанні з достатньою функціональністю і наявністю повнофункціональної безкоштовної версії сприяють популярності програми серед користувачів Windows. І по балансу між ефективністю і простотою в освоєнні це гідний вибір.
5. Undelete 360
Програма відмінно підходить для відновлення нещодавно вилучених файлів. Більш амбітні завдання, на зразок відновлення після швидкого форматування, для неї, на жаль, нездійсненні. Однак даний недолік компенсується доброзичливим інтерфейсом і безкоштовної моделлю поширення.
Коли відновлення неможливе
Існує небагато типів ушкоджень даних, які повністю виключають відновлення. Перший - повне фізичне знищення носія. Наприклад, флешка, яка побувала в воді, не буде працювати при звичайному підключенні до комп'ютера. Однак, поки цілі блоки пам'яті, розпаяні на її платі, дістати дані з них можливо.
Подібні послуги надають професіонали і вартість подібного відновлення часом непорівнянна з ціною нової флешки. Однак якщо дані критичні - є такий вихід.
Другий - багаторазове перезапісиваніе даних. У процесі використання носія фактично файли з нього не видаляються. Для того щоб ОС «бачила» чистий диск досить видалити тільки розмітку на цих файлах (в цьому власне і полягає процедура швидкого форматування) - нові дані будуть записані поверху, що природним чином призводить до повного видалення старих даних.