Кількість шкідливих програм росте не по днях, а по годинах. Антивірусні засоби захисту значно скорочують можливість зараження персонального комп'ютера шкідливим ПЗ (програмним забезпеченням), але абсолютно виключити її не можуть.
Спектр наслідків роботи вірусів і шкідливих програм великий. В одному з кращих випадків оператор вірус буде просто використовувати частину обчислювальних потужностей зараженого комп'ютера в своїх цілях.
При поганому збігу обставин оператор шкідливої програми отримає контроль над банківським рахунком користувача.
Основні типи вірусів
Класифікація шкідливих програм - благодатний грунт для написання декількох докторських робіт. Однак в повсякденній роботі з комп'ютером користувачі стикаються з відносно невеликою різноманітністю вірусів:
- трояни – віруси, які надають оператору можливість управління частиною або всіма ресурсами комп'ютера користувача;
- банери-вимагачі блокують доступ до комп'ютера, пропонуючи відновити його за допомогою перерахування коштів на зазначений номер;
- віруси-шифрувальники також використовуються для здирництва, але вони блокують файли з певним розширенням, а не всю систему;
- фішингові програми для крадіжки облікових записів.
- рекламні віруси які показують рекламу в браузері або у сповіщеннях Windows.
В окрему категорію виділяється шкідливе ПЗ. Під цим поняттям маються на увазі небажані рекламні банери, самостійно встановлюються непотрібні програми, блокувальники служби пошуку за замовчуванням і ще маса інших варіантів.
Методи видалення вірусів з комп'ютера
Перший і найголовніший помічник у видаленні вірусів - антивірусна програма. Вона виявить і знищить відомі їй загрози в автоматичному режимі.
З метою профілактики слід періодично проводити повну перевірку комп'ютера на віруси. Такий процес допомагає виявити і видалити пропущені шкідливі файли і ретельно приховані загрози.
Якщо антивірус не виявив і не знешкодив загрозу, то необхідно звертатися до професіоналів в майстерню або безпосередньо в технічну підтримку постачальника захисного ПЗ. Правда, в останньому випадку найчастіше потрібно вказати ключ купленого ліцензійного продукту.
При появі банера-здирника не потрібно виконувати умови, зазначені в них. Ні в випадках з безстороннім змістом, ні за відсилання до програм Microsoft. Лечится баннер при помощи редагування системного реєстру, а в особливо серйозних ситуаціях - перевстановлення операційної системи.
Для усунення нав'язливої реклами та інших дрібних непотребства розроблено безліч корисних утиліт. AdwCleaner – одна з них. Викачуємо програму і запускаємо її.
Установка не потрібна, AdwCleaner готовий до роботи відразу після запуску. Нам потрібна кнопка «Scan», яка запустить процес перевірки комп'ютера.
Перевірка займе трохи часу. Коли вона завершиться, залишиться тільки натиснути кнопку «Clean» і відбудеться очищення від непотрібних речей. Список всіх знайдених загроз буде представлений в нижній частині вікна і розбитий на категорії. Перед початком сканування необхідно зберегти всі зміни у всіх відкритих документах і закрити активні програми.
Для остаточного завершення очищення знадобиться перезавантажити комп'ютер, після чого програма надасть повний звіт про виконані операції.
А для запобігання заражень слід:
- завантажувати файли тільки з перевірених або офіційних ресурсів;
- уважно читати пункти в меню установок додатків;
- встановити і не вимикати антивірус.