Проблема перегріву ноутбука надзвичайно поширена і, в переважній більшості випадків пов'язана з недостатнім обслуговуванням системи охолодження. Але про все по порядку. Робота основних обчислювальних чіпів портативного комп'ютера неможлива без виділення тепла - це прояв одного з основних законів термодинаміки.
Тому ноутбуки оснащуються системою охолодження, яка складається з кулера, радіаторів та теплових трубок. Сучасні моделі також можуть оснащуватися пасивним охолодженням - комплексом радіаторів без активного вентилятора.
В процесі роботи система активного охолодження, забезпечена кольором, забирає повітря з навколишнього середовища, проганяє його через радіатори і виводить назовні. Разом з повітрям всередину потрапляє пил та інші забруднення. Коли вони заважають нормальній циркуляції, ефективність охолодження падає і відбувається перегрів.
Також важливою частиною системи охолодження виступає термоінтерфейс. Це спеціальна субстанція або прокладка між поверхнею чіпа і радіатора. Її провідність тепла вище, ніж у повітря, тому відведення зайвої температури відбувається ефективніше. Коли паста або прокладка втрачає свої властивості, відведення тепла відбувається гірше і перегрів посилюється.
Але для початку слід точно визначити температури, при яких працюють основні компоненти системи. Те, що користувач сприймає як перегрів, насправді може бути штатним режимом роботи комп'ютера.
Як дізнатися температуру всередині ноутбука?
Для цього є простий спосіб - програма Aida64. Програма покаже дані зі всіх температурних датчиків, встановлених на комп'ютері. Після отримання даних про робочій температурі слід порівняти їх зі штатним діапазоном конкретної моделі ноутбука. Нормальними вважаються близько 40-50 градусів в простої системи і до 70 під навантаженням.
Якщо якісь з вказаних в програмі температур знаходяться вище нормального значення, то слід провести профілактичну чистку та огляд. При тривалому перегріві деякі компоненти системи і ланцюгів Живлення можуть виходити з ладу.
У ситуаціях, коли Aida64 не вказує ніяких аномальних температур, але корпус при це все одно гарячий в якійсь певній точці, слід негайно звернутися до фахівців. Швидше за все, гріється яка з мікросхем, які грітися не повинні. А це може загрожувати серйозними неполадками.
Про наслідки перегріву
Виявивши аномально високі робочі температури при роботі ноутбука, слід негайно вжити заходів щодо їх усунення. Якщо їх проігнорувати, то не забаряться проявитися сумні наслідки:
- Першими включаються алгоритми захисту центрального процесора. Відбувається примусове зменшення його тактової частоти – троттлінг. Відбуваються подвисания, а звук починає заїкатися. Процес зменшує робочий ресурс ЦП.
- Після цього проблеми починаються в роботі чипсета. Його неполадки можуть позначатися на роботі всього, що підключається до системної плати, причому часом найнесподіванішим чином.
- Потім страждає чіп відеокарти - його продуктивність падає, а в запущених випадках з'являються артефакти на зображенні.
Теплові перевантаження можуть супроводжуватися довільною перезавантаженням або вимиканням комп'ютера. Коли ушкодження досягають критичної маси, комп'ютер просто перестає реагувати на кнопку включення.
Профілактика подібних неполадок полягає в регулярному чищенні системи охолодження і зміні термоінтерфейсу. Подібну процедуру можна проводити не рідше ніж раз на рік і здійснювати самостійно або довіряти професіоналам.