На жаль, будь-який апарат, створений людиною, має властивість ламатися. У тому числі і комп'ютер. Ніхто не застрахований від поломок і несправностей. Якщо комп'ютер не включатися, то необхідно спочатку провести ряд діагностичних дій і, в залежності від їх результату, звертатися до майстрів по ремонту або в найближчий магазин комплектуючих.
Попередня діагностика
Перш за все, потрібно не панікувати. Причина того, що комп'ютер не включається, може бути простою і легко усуненою. З іншого боку проблема може бути настільки великою, що доведеться задуматися про придбання нових обчислювальних потужностей. Але про все по порядку.
Якщо системний блок ніяк не реагує на натискання кнопки живлення, краще перевірити спочатку джерело живлення. Тобто, упевнитися в справності:
- розетки, до якої він зазвичай підключається;
- мережевого фільтра / подовжувача, якщо такі використовуються;
- силового кабелю системного блоку.
Щоб переконатися в працездатності розетки, до неї досить з'єднати з пристроєм. Справність всіх роз'ємів мережевого фільтра або подовжувача перевіряється так само. З кабелем живлення системного блоку все дещо складніше. Для його діагностики знадобиться свідомо робочий, позичений у знайомих або придбаний в магазині.
Якщо з розеткою і кабелями все в порядку, то слід перевірити правильне положення тумблера-вимикача на задній панелі комп'ютера.
Таким тумблером оснащується не кожен блок живлення, але ймовірність того, що проблема саме в ньому все ж є. І для користувача це кращий сценарій.
Якщо перевірка всіх зазначених моментів не дала результатів, то можна сміливо звертатися в ремонтну майстерню або сервісний центр. Для більш просунутих діагностичних процедур знадобиться відкривати корпус комп'ютера. Впевненість в тому, що від'єднаний компоненти системи будуть повернуті на місце - достатній аргумент для продовження діагностики.
Перевірка компонентів комп'ютера
Для подальшої діагностики знадобитися відкрити корпус комп'ютера і повністю від'єднати блок живлення. Якщо є доступ до свідомо робочому блоку живлення - добре. Його потрібно підключити до системи і перевірити її працездатність з ним. Якщо все включилося, то потрібно просто купити новий блок живлення (з дотриманням необхідної потужності) і встановити його на місце старого.
Якщо робочого БП під рукою немає, то справність «рідного» теж можна перевірити. Для цього беремо 24-контактний роз'єм і ставимо перемичку (невеликий ізольований проводок) між контактами зеленого і будь-якого чорного проводів.
Якщо БП справний, то після подачі живлення має запрацювати кулер в його нижній частині. В іншому випадку результат той же - похід в магазин за новим БП.
Крім того, «винуватцями» несправності можуть бути здуті конденсатори на материнській платі або зламана кнопка живлення. Імовірність останнього невелика, але перевірка не завадить для діагностики.
Виявлення несправної конденсатори на материнській платі допоможе візуальний огляд. Якщо є навички пайки, то ніщо не заважає придбати відповідні і перепаять їх. У противно випадку можна звернутися в майстерні або придбати нову материнську плату (з дотриманням типу сокета для процесора).
Щоб перевірити справність кнопки живлення, необхідно знайти на материнській платі місце, куди підключаються дроти, що ведуть до кнопки. Потім виявити коннектор з написом «Power SW» і відключити його. Повністю зібрати систему і замкнути контакти, які були під цим коннектором.
Наостанок варто уточнити різницю між випадками, коли комп'ютер не включається і коли він не запускається. У першому випадку машина зовсім не реагує на натискання кнопки живлення, у другому компоненти все ж починають «шарудіти», але до повноцінного завантаження ОС процес включення не добирається. Це різні проблеми, поява яких залежить від різних факторів. Використання правильного терміна допоможе фахівця в попередньої діагностики.