Правильний апгрейд стаціонарного комп'ютера істотно поліпшить продуктивність і заощадить Ваші кошти в порівнянні з покупкою нового ПК. У цій статті ми розповімо Вам про базові концепціях апгрейда комп'ютерів.
Основи модернізації комп'ютера
Модернізації комп'ютера можна умовно розділити на два типи:
- Звичайна. При цьому замінюють один або кілька модулів: процесор, відеокарту або ж додають оперативну пам'ять і жорсткий диск.
- Глибока. Практично повне оновлення комплектації комп'ютера з заміною материнської плати, системи охолодження, блоку живлення. Фактично, виходить новий комп'ютер в старому корпусі.
Проводити апгрейд так часто без особливої потреби не потрібно, але в один момент турбуватиметься розширенням оперативної пам'яті, установкою більш ємного жорсткого диска або навіть заміною материнської плати все ж таки доведеться.
Коли потрібен апгрейд комп'ютера
Необхідна періодичність модернізації комп'ютера безпосередньо залежить від завдань, на які він розрахований. Наприклад, машина для роботи з текстом і інтернетом практично не потребує оновлення. Тобто, можна обмежитися нарощуванням оперативної пам'яті раз в два-три роки.
У випадках, коли ПК використовується для редагування відео або створення тривимірної графіки, його потрібно «тримати в тонусі», забезпечуючи новими компонентами з максимально можливою частотою. Так само йдуть справи і з ігровими комп'ютерами.
Не варто забувати про те, що заміна одних компонентів може вести до необхідності в заміні інших. При комплексної заміни комплектуючих новішими в переважній більшості випадків доведеться міняти і блок живлення на більш потужний. Тому модифікація комп'ютера вимагає свідомого підходу і планування.
Системний блок настільного комп'ютера складається з безлічі компонентів, майже кожен з яких може бути замінений. Давайте тепер розглянемо особливості заміни / модернізації кожного модуля.
1. Процесор
При заміні процесора слід враховувати кілька аспектів. Якщо Ваша мета - збільшення продуктивності комп'ютера в іграх або графічних програмах, то процесор замінювати не варто, так як в основному навантаження такого характеру йде на відеокарту. Заміна процесора необхідна в ситуаціях, коли обчислювальної потужності старого вже не вистачає для роботи необхідних програм.
Якщо потрібно поміняти тільки процесор, то знадобиться знайти модель, сумісну з поточною материнською платою або придбати два компонента разом. У такому випадку варто подбати і про оновлення системи охолодження (новий кулер).
Якщо ж Ви працюєте в інженерних CAD програмах, то без апгрейда процесора, швидше за все, не обійтися.
При виборі конкретної моделі процесора, зверніть увагу на тип сокета (Socket) - роз'єм на материнській платі повинен відповідати. Так само не забудьте про систему охолодження. Її потрібно вибирати по розсіюється процесора (щоб встигала відводити тепло) і по типу сокета.
Деякі процесори мають вбудовану графіку. Якщо у Вас вже є дискретна відеокарта, або планується її ставити, то переплачувати за такий процесор не має сенсу.
2. Відеокарта
Багато сучасні материнські плати оснащуються інтегрованим чіпом для управління графікою. Для багатьох задач вбудованої відеокарти більш ніж достатньо. Однак якщо цей чіп з якихось причин вийде з ладу, то його доведеться перепоювати або встановлювати підключається відеокарту.
З комп'ютерами, призначеними для роботи з графікою або сучасних ігор, ситуація дещо інша. Для них відеокарта - один з ключових компонентів системи. Тому заміна цього блоку проводиться набагато частіше, ніж в офісних або інших ПК. Вдаватися до такого кроку без особливої необхідності не має сенсу, адже відеокарта часто є найдорожчим компонентом системи.
Якщо Ви зважилися міняти відеокарту, радимо звернути увагу на наступні моменти:
- Шина на материнській платі повинен відповідати шині відеокарти (PCI-E x16, наприклад).
- Деякі відеокарти займають два слота розширення. Необхідно переконатися, що вона поміститися в Ваш системний блок.
- Багато нові відеокарти мають обов'язкове додаткове Живлення - це 6, 8, 12 (або більше) пинов на корпусі відеокарти. Переконайтеся, що Ваш блок живлення має ці кабелі, або вони є в комплекті відеокарти.
- Перевірте споживану потужність. Важливо, щоб запас потужності блоку живлення був хоча б 30%
- Не забудьте, що на деяких відкритих відсутній роз'єм D-SUB для монітора, - є тільки DVI або HDMI. В цьому випадку потрібно придбати перехідник.
Остання порада. Технології CrossFire і SLI дозволять Вам використовувати обчислювальні потужності двох і більше відеокарт одночасно. Якщо Ваша відеокарта володіє цією властивістю, можливо, доцільно встановити другу відеокарту, якщо дозволяє материнська плата.
3. Материнська плата
Установка нової материнської плати має сенс при придбанні нового процесора або для забезпечення підключення периферії з сучасними інтерфейсами. Критичний момент при виборі цих компонентів - сумісність. Справа в особливостях архітектури підключення (контакти чіпа і гніздо на материнській платі) і принципів взаємодії.
Отже, на що дивитися при модернізації комп'ютера з заміною материнської плати?
- Форм-фактор плати (mATX, ATX, mini-ITX) повинен відповідати розміру системного блоку.
- Тип разъема для процессора (сокет).
- Вибирайте материнську плату з необхідним набором слотів: для відеокарт (PCI Express), оперативної пам'яті, USB роз'ємів, слотів розширення PCI, SATA і т.д.
Інтегроване відео Вам не знадобиться, якщо Ви збираєтеся використовувати дискретну відеокарту. Не забудьте про роз'єми живлення для підключення блоку живлення.
Якщо Ви вже вирішили модернізувати материнську плату комп'ютера, доцільно відразу купувати з максимальними можливостями подальшого апгрейда: через 2-3 роки, можливо, Ви зміните процесор, поставите ще одну відеокарту, а материнська плата залишиться тією ж.
4. Оперативна пам'ять
Оперативно пристрій (ОЗУ) необхідно для зберігання і швидкого доступу до тимчасових даними працюючих програм. Удосконалення програмного забезпечення призводить до постійного зростання споживання ресурсів ОЗУ. Чим більше обсяг цієї пам'яті, тим швидше працює комп'ютер. Нарощування оперативної пам'яті необхідно для задоволення потреб сучасних програм. Наприклад, багато вдалися до такого ходу після значного збільшення споживання ресурсів відомим браузером Chrome.
Врахуйте номінальна напруга живлення модулів. Зустрічаються нестандартні напруги, які необхідно виправити в Біосе при першому запуску комп'ютера.
Робоча частота повинна бути не більшою за ту, яку підтримує Ваша материнська плата.
Чи не рекомендуємо ставити модулі пам'яті різних обсягів і різних виробників, можлива нестабільна робота.
Іноді дешевше купити комплект з двох або чотирьох модулів.
5. Жорсткий диск
Пристрій під назвою жорсткі диск необхідно для зберігання всієї системної інформації і даних користувача. Заміна його виробляється при поломці з огляду на дуже низьку ремонтопридатності даного вузла.
З появою і поширенням жорстких дисків на базі твердотільних носіїв інформації (SSD HDD) до заміни вдаються також для підвищення швидкості зчитування даних, що позначається на продуктивності роботи всієї системи. Крім того, окремо придбані диски можуть використовуватися для нарощування обсягів сховища даних.
З апгрейдом жорстких дисків все трохи простіше. Якщо Ви докуповуєте диск, який швидше (SSD або звичайний, але з новим інтерфейсом SATA 3), слід встановити на нього операційну систему, а старий HDD використовувати як сховище даних. Так комп'ютер буде працювати швидше.
6. Блок живлення
Заміна блоку живлення (БП), пристрою для постачання всіх пристроїв електроенергією, проводиться при виході його з ладу або при комплексній модернізації системи. Різні компоненти навіть одного типу можуть споживати різну кількість електроенергії. Тому, при комплексній заміні вузлів ПК необхідно міняти і БП.
При глибокому апгрейде комп'ютера дуже важливо правильно розрахувати всю споживану потужність. Щоб точно не помилитися, складіть потужності всіх комплектуючих і додайте 40-50%. Саме не нижче цього порога потрібно вибирати блок живлення.
7. Корпус
Заміна корпусу і зовсім справа смаку. Тобто, при бажанні його можна не міняти взагалі (якщо мова не йде про особливі вимоги до системи охолодження). З іншого боку, при бажанні оновити зовнішній вигляд ПК або при фізичному пошкодженні старого корпусу можливий перенос існуючої системи в новий.
Дякуємо за увагу!
На цьому список наших рекомендацій по темі апгрейда і модернізації стаціонарного комп'ютера закінчується. Якщо у Вас з'явилися питання, телефонуйте! Ми завжди раді Вам допомогти словом і ділом!