На відміну від апгрейда стаціонарного комп'ютера, модернізація ноутбука має багато складнощів і обмежень, але все ж, деякі поліпшення ми зможемо зробити.
Про деякі нюанси апгрейда ноутбуків і збільшення їх продуктивності Ви дізнаєтеся з цієї невеликої статті.
Коли потрібно модернізувати ноутбук
Перш за все, апгрейд апаратної частини портативних комп'ютерів необхідний у випадках, коли поточної конфігурації не вистачає ресурсів для виконання поставлених завдань і роботи з новим софтом. Якщо ж комп'ютер і так справляється з усім, що потрібно його користувачеві, то в оновленні немає потреби.
Наприклад, міняти процесор на ноутбуці, призначеному для інтернет-серфінгу, перегляду фільмів і роботи з текстом не має сенсу. Інша справа, якщо він використовується як робоча станція для редагування відео, тривимірної графіки і інших, вимогливих до ресурсів, завдань.
Що можна поліпшити
На відміну від настільних комп'ютерів, модернізація ноутбуків вельми обмежена. У стаціонарному ПК можна поміняти практично будь-який компонент самостійно. У портативних рішень з цим складніше.
1. Оперативна пам'ять
Найпростіший і доступний спосіб модернізації - нарощування оперативної пам'яті. Доведеться пошукати планку, яка підходить для конкретної моделі, але встановити її не складе труднощів. Варто пам'ятати і про те, що комплектуючі для ноутбуків відрізняються більш високою ціною і не настільки уніфіковані, як деталі для настільних ПК.
Для початку потрібно дізнатися наступні характеристики:
- максимальна частота ОЗУ, яку підтримує материнська плата ноутбука;
- максимальний обсяг оперативної пам'яті, підтримуваний материнською платою;
- кількість слотів під модулі пам'яті.
Знаючи всі ці характеристики, ми вже можемо підібрати найкращий і дешевий варіант модернізації оперативної пам'яті.
Додавання планок оперативної пам'яті буде не зайвим в будь-якому випадку. Чим більше обсяг ОЗУ, тим вища продуктивність роботи. Однак перед таким кроком слід уважно ознайомитися з вимогами материнської плати до планок оперативної пам'яті. Якщо конкретна модель ноутбука була проведена з максимально доступним об'ємом ОЗУ, то наростити його, природно, не вийде.
2. Жорсткий диск
Ми не будемо зупинятися на розгляді звичайних жорстких дисків, в ноутбук можна встановити багато з них без будь-яких обмежень.
Основне сховище даних змінюється в трьох випадках: коли «рідної» вінчестер прийшов в непридатність, під час заміни більш ємним або жорстким диском з SSD елементами. Перші випадок в коментарів не потребує. Другий актуальний при зберіганні значного архіву даних (хоча тут можна обійтися і зовнішніми накопичувачами).
Зараз все більше поширюються твердотільні накопичувачі (SSD). Вони мають невеликий обсяг пам'яті і високу вартість, але позитивні моменти перекривають ці недоліки:
- Висока швидкість обміну даними. Слід підкреслити: ми говоримо не просто про цифри, комп'ютер реально працює набагато швидше, так як будь-який SSD на порядок швидше самого нового жорсткого диска;
- Відсутність рухомих частин обумовлює високу надійність і стійкість до механічних впливів.
Заміна жорсткого диска на SSD підвищує швидкість роботи системи, так само як і нарощування ОЗУ, тому ці дві процедури часто проводяться в комплексі. Необхідність операції залежить від потреб користувача. Якщо продуктивність системи достатня і на такому рівні, то і міняти жорсткий диск нема чого.
Доцільно встановити SSD невеликого об'єму в слот mSATA, якщо такий є на ноутбуці. Таким чином, можна просто встановити Windows на SSD, а всі Ваші файли залишаться на звичайному жорсткому диску. Ноутбук буде працювати набагато спритніше і така модернізація буде досить економічна.
3. Процесор
Апгрейд центрального процесора ноутбука можливий і практикується багатьма користувачами. Однак в цьому питанні багато залежить від способу кріплення ЦП до системної плати. Якщо він оснащується контактними «ногами» (PAC - pin array connector), то його заміна відносно не складна і може проводитися без спеціальних інструментів.
Якщо ж ЦПУ «посаджений» на плату за допомогою кульок припою (BGA - ball grid array), то для його заміни знадобиться інфрачервона паяльна станція і строгий температурний контроль. Тому послуги BGA пайки надає далеко не кожна майстерня.
Ще один нюанс криється в сумісності з материнськими платами. Як правило, вона обмежена моделями процесорів, якими оснащується конкретна продуктова лінійка ноутбуків. Тобто, можливість встановлення більш досконалого чіпа обмежується топовою моделлю лінійки. А якщо комп'ютер і так купувався в найбільш дорогий комплектації, то і нарощувати продуктивність нікуди.
4. Відеокарта
Досить часто в багатьох моделях ноутбуків дискретної відеокарти немає, присутній відеочіп, який припаяний до материнської плати. Так, чіп теж можна замінити, але ми не рекомендуємо цього робити з наступних причин:
- Через особливості архітектури материнських плат ноутбуків можна встановлювати відеочіпи тільки сумісних сімейств, тобто приблизно «те ж саме», таким чином, істотного приросту продуктивності ми не відчуємо.
- Сама процедура заміни відеочіпа на новий не дешева і може зайняти багато часу, якщо відповідний чіп доведеться замовляти.
Доцільно робити заміну відеокарти ноутбука тільки якщо вона дискретна (тобто являє собою окрему плату, що підключається до материнської плати). Ну а тут вже простори для вибору розширюються, потрібно тільки знати тип шини материнської плати.
Таким чином, за допомогою установки більш просунутих компонентів, можна провести повний апгрейд ноутбука. Однак, в силу конструктивних особливостей ноутбуків, це буде складніше і дорожче, ніж у випадку з настільними системами.