Періодичний або постійний шуми комп'ютера означають знос або засмічення в обертових частинах. Тобто, він говорить про несправність вентиляторів кулерів, приводу для читання дисків або, що набагато гірше, жорсткого диска. Але занадто переживати не потрібно - в переважній більшості випадків проблема криється саме в кулерах.
Набагато менш поширена причина шумів - не до кінця закріплені компоненти системи (кришка корпусу, відеокарта, мережева карта, той же кулер). Робота обертових частин призводить до появи вібрації, на яку і реагує погано закріплена частина. Усунути таку проблему після виявлення гранично просто (якщо не зламані кріплення). Розглянемо причини появи шумів і методи боротьби з ними докладніше.
Усунення шуму кулерів
Вентилятор охолодження – важливий компонент системи. Якщо він перестане працювати в штатному режимі, то чіпи можуть згоріти від перегріву. Тому, при виявленні шуму в системному блоці настільного комп'ютера необхідно негайно провести профілактичні заходи.
Перш за все, варто уважно оглянути все навколо системного блоку. Які-небудь предмети можуть контактувати з його корпусом і шуміти через вібрації під час роботи.
Перш за все, знімаємо бічну кришку і включаємо комп'ютер. Потім уважно прислухаємося, і визначаємо джерело шумів. В обов'язковому порядку будь-який системний блок оснащується трьома вентиляторами:
- На чіпі процесора;
- На відеокарти;
- В корпусі блоку живлення.
В якості додаткового один або кілька можуть встановлюватися на корпусі (4).
Ноутбуки через особливості конструкції оснащуються одним вентилятором з розгалуженим металевим радіатором. Ремонт і чистку таких систем без належних навичок краще не проводити, а звертатися відразу в майстерню.
Отже, щоб не було шуму, необхідно утримувати системний блок в чистоті. Тому озброюємось широкої пензликом (бажано без металевого фіксатора щетини) і пилососом. Гранично обережно вичищаємо весь бруд з корпусу.
Потім слід змастити вали, до яких кріпляться пластикові лопаті. Для цієї процедури готуємо викрутку, термопасту (1) і силіконову змазку (2) / машинне масло (3). Підійдуть обидва мастильних матеріал, тільки масло слід використовувати у випадках, коли вал з лопатями не розгорнеться. Повертаємося до нашого системного блоку.
Акуратно знімаємо кріплення кулера. Потім відключаємо дроти живлення пропелера (запам'ятавши місце підключення), і знімаємо його разом з радіатором. При зворотному монтажі знадобиться замінити термопасту на чіпі і підставі радіатора. Відклеюється наклейку на центральній частині лопатей і капаємо в місце фіксації вала кілька крапель машинного масла.
Якщо лопаті легко виходять з статора мотора, то їх вал краще змащувати силіконовою змазкою.
Збираємо все назад і насолоджуємося тихою і стабільною роботою комп'ютера. Якщо після чистки й змащення шуми залишаються, то вихід один - заміна кулера. Беремо зламаний, і йдемо з ним в магазин для вибору гідної заміни.
Особливості усунення інших причин шуму
Брязкіт незакріплені деталей легко усувається їх фіксацією. А у випадках, коли причина шумів криється в несправності жорсткого диска або CD / DVD приводу, то оптимальний варіант - їх заміна.
В іншому ж, для стабільно тихої роботи комп'ютера досить не нехтувати профілактичним чищенням системного блоку і мастилом кольорів. Альтернатива - установка системи водяного охолодження. Але це дороге задоволення і, в більшості випадків, абсолютно зайве.